تشک ایرانی یا خارجی؟ کدامیک و چرا؟

اگر مانند زمان‌های قدیم بود، وقتی اسم تشک می‌آمد تنها چیزی که به ذهن می‌رسید تشک‌های دست دوز پنبه‌ای بود که زحمت بسیاری صرف دوخت آن‌ها می‌شد. اما امروزه با وجود انواع و اقسام مدل‌های تشک، تنوع بالای شرکت‌های تولیدکننده و قرار گرفتن محصولات داخلی در کلاس جهانی، انتخاب یک تشک مناسب بسیار دشوار شده است.

کدام مارک تشک بهتر است؟ وقتی نگاهی به مدل های متنوع تشک در بازار می اندازیم، ملاحظه می کنیم که اکثراً دارای استاندارد بالا بوده و با کنترل های کیفی لازم تولید می شوند. حال انتخاب یک برند از بین چندین برند شاید انتخاب سختی باشد. در ادامه سعی داریم برخی از مطرح ترین ویژگی های برندهای مختلف تولید تشک را معرفی نماییم.

برای خرید یک تشک مناسب، قبل از آن که به قیمت، برند و کشور تولیدکننده آن دقت کنیم، باید با تفاوت های انواع تشک طبی و فنری موجود در بازار و انطباق ویژگی‌های آن‌ها با نیازهایمان آشنا شویم. تشک فنری به عنوان ارزان‌ترین و ساده‌ترین نوع تشک شناخته می‌شود. این نوع از تشک‌ها به دو دسته فنری متصل که دارای تعدادی فنر با جابجایی وابسته به هم و فنری منفصل که دارای فنرهای مستقل از هم هستند، تقسیم بندی می شوند. عمده‌ترین اختلاف تشک‌های طبی نسبت به فنری، عدم استفاده از فنر در آن‌ها می‌باشد که موجب افزایش عمر و کیفیت آن‌ها نسبت به مدل‌های فنری می‌شود.کامل‌ترین نوع تشک که بیشترین حمایت را از ستون فقرات تأمین می‌کند، تشک طبی فنری می‌باشد. اگرچه این تشک‌ها عمر بالایی دارند، اما در هنگام خرید آن‌ها باید دقت بیشتری را به کار گیرید، زیرا به همان نسبت مدل‌های تقلبی هم وجود دارد.

حال که با انواع تشک آشنا شدید، باید بررسی شود که کدام نوع تطابق بیشتری با شرایط شما دارند. به صورت کلی می‌توان گفت که اگر دارای مشکلاتی از قبیل گودی کمر یا درد در نواحی گردن هستید، توصیه می‌شود از میان مدل‌های طبی یا طبی فنری خرید کنید، در غیر این صورت خرید این مدل‌ها ضرورتی ندارد. اما چند سوال اساسی در این مرحله مطرح می‌شود که در ادامه مطرح کرده و پاسخ می دهیم.

مدل های مختلف تشک چه میزان اختلاف قیمت و کیفیت دارند؟

برای پاسخ به سوالات، لازم است بگوییم که بخش بزرگی از بازار محصولات خواب در ایران، در دست چهار شرکت رویا، خوشخواب، برن و زست می باشد که دو مورد اول داخلی و دو مورد آخر خارجی هستند. در مورد شرکت‌های ایرانی همین بس که بدانید، به لطف قیمت مناسب، استفاده از تکنولوژی روز دنیا و تولید محصولات با کیفیت، نه تنها در بازار داخلی، بلکه در بازار کشورهای همسایه هم رقابت سختی میان آن‌ها و برندهای خارجی ایجاد شده است. محصولات خوشخواب و رویا به عنوان دو برند باسابقه تولید تشک در ایران، سال هاست که جزو پرطرفدارترین ها محسوب می شوند. اگر بخواهیم از لحاظ قیمت این دو برند را مقایسه نماییم می بایست بگوییم که محصولات برند رویا دارای قیمت مناسب تری هستند و با کمترین بودجه نیز می توانید تشک با کیفیت مطلوب خریداری کنید. از بُعد کیفیت، هم تشک رویا و هم تشک مارال دارای کیفیت قابل قبول هستند، ولی کم لطفی نیست اگر بگوییم خوشخواب در تولید تشک های قوی تر، خوش نام تر است. از بُعد تکنولوژی نیز باید گفت که هر دو برند از سبک های جهانی و آخرین مدل ها در ساخت تشک بهره می برند. پس با توجه به معیار مدنظر خود، می توانید مناسب ترین نوع تشک را در بین برندهای مطرح ایرانی انتخاب کنید. درنهایت اگر به دنبال خرید یک محصول اقتصادی هستید، برندهای ایرانی تنوع بیشتری در تولید تشک در بازه قیمتی ۳۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان دارند. اما در مدل‌های بالای ۴ میلیون تومان، تنوع مدل و امکانات محصولات خارجی بسیار بیشتر می‌باشد، به گونه‌ای که امکانات ویژه‌ای همچون لایه پلی یورتان HR مشبک جهت گردش هوا، سوپاپ‌های هوا، امکان ثابت نگه داشتن دمای بدن و مخمل پنبه ای آغشته به گیاه آلوئورا، منحصر به مدل‌های خارجی هستند.

آیا برندهای معرفی شده تشک، توانایی تولید کالاهای متنوع را دارند؟

برای بررسی انواع مدل‌ها، سری به سایت فروشگاه اینترنتی زنبیل بزنید. زنبیل با دارا بودن کامل‌ترین مجموعه از انواع مدل‌های تولید شده توسط این شرکت‌ها، به وضوح توان بالای طراحان آن‌ها را نمایان می‌کند. به عنوان مثال برند رویا با تولید مدل‌های متنوع شامل اولترا، مدیکال و بونل، برند خوشخواب با مدل‌های آناهیتا، فرست کلاس و سوپر کلاس، برند زست با مدل های مارول، ارتوپدیک و کامفورت و درنهایت برند برن با مدل های گلدن، لاکچری و آنتی استرس، توانسته اند پاسخ گوی تمام سلیقه‌ها باشند.

در انتها باید بگوییم که هر شرکت تولیدی معمولاً بر روی ویژگی خاصی تمرکز می کند. به عنوان مثال، برخی شرکت ها طراحی و ظاهر محصول را در اولویت قرار داده و سعی در تولید محصولات با ظاهر مطلوب تر دارند. از سویی دیگر برخی دیگر از برندها در زمینه تولید تشک بچه، تخصص لازم را کسب کرده و در زمینه تولید تشک بچه موفق تر عمل نموده اند. برخی دیگر از شرکت های تولیدکننده تشک نیز قدرت خرید را هدف قرار داده و با توجه به قیمت تشک و نیاز بازار به تشک ارزان قیمت، سعی در فروش محصولات خود به افرادی هستند که به دنبال خریدی ارزان هستند.

توصیه می کنیم علاوه بر درنظر گرفتن برند، چند معیار دیگر را در خرید تشک جدی بگیرید. به جنس پارچه و استحکام آن، توجهی ویژه داشته باشید. تشک های دارای نوار و کوک درشت، عمر و دوام طولانی تری دارند. اگر به گرما حساس هستید سراغ تشک های مموری فوم دار نروید؛ این مدل تشک ها گرما را در خود حفظ کرده و جریان هوا را به راحتی عبور نمی دهند. درنظر داشتن سفتی یا نرمی تشک از دیگر معیارهایی است که می بایست در خرید این محصول درنظر داشته باشید. محصولی بخرید که نه بیش از حد نرم و نه بیش از حد سفت باشد.

اشتراك گذاری نوشته