راهنمای جامع خرید تشک

یکی از اتفاقات لذت ‌بخش در زندگی روزمره که کمتر به آن توجه می‌شود خواب خوش است و تا وقتی که در آن مشکلی ایجاد نشود مورد بی‌توجهی قرار می گیرد. بنابراین به همان اندازه که در انتخاب لباس، کیف و کفش حساسیت داریم، می بایست در انتخاب یک تشک مناسب و استاندارد نیز حساسیت داشته باشیم. عوامل بسیار زیادی بر کیفیت خواب افراد تأثیرگذار هستند. از شرایط محیطی از جمله نور، دما و سر و صدا گرفته تا لوازم خواب از جمله تشک، همه بر کیفیت خواب افراد اثرگذارند. البته مورد آخر نه تنها بر کیفیت خواب اثر مستقیم دارد، بلکه بر سلامت و تناسب اندام شما نیز اثر می گذارد. تشک مناسب از بسیاری از مشکلات عضلانی و دردهای کمر جلوگیری می کند. پس دقت در هنگام خرید تشک بسیار ضروری است. برخی از مواردی که توجه به آن ها در هنگام خرید تشک بسیار ضروری می باشد، در ادامه مورد اشاره قرار گرفته است.

گام اول؛ بررسی میزان ضروری بودن خرید تشک جدید

اولین تصمیم قبل از خرید تشک ، ارزیابی تشک فعلی است، پس باید اول مطمئن شوید که تشکی که روی آن استراحت می‌کنید دیگر کارایی لازم را ندارد. یکی از نشانه‌هایی که می‌تواند شما را نسبت به شرایط تشک خودتان حساس کند این است که در هنگام استراحت در محل‌های دیگر، مثلاً در هتل یا منزل دوستان، خواب بهتری را تجربه کنید. اگر این مورد مکرراً اتفاق بیفتد نشانه‌ای از شرایط نامناسب تشک فعلی دارد. همچنین با نگاه به ظاهر تشک، اگر متوجه اعوجاج در آن شدید، باید زودتر به فکر تشک جدیدی باشید.

گام دوم؛ ابعاد و اندازه مناسب برای تشک را بدانید

قدم بعد آگاهی از اندازه مناسب تشک است. اگر از تخت دو نفره استفاده می‌کنید، باید به قدها توجه کنید. همچنین به ابعاد اتاقی که قرار است تشک در آن قرار گیرد نیز توجه کنید تا هنگام جا دادن آن دچار مشکل نشوید. جالب است بدانید که ساختار تشک ها برای سنین مختلف، متفاوت است و امروزه برندها با توجه به وضعیت فیزیلوژیکی و اسکلت بدنی سنین مختلف، اقدام به طراحی مدل های متنوعی از تشک نموده اند. به عبارت دیگر، تشک بزرگسالان پشتیبانی مناسبی از عضلات و ستون مهره کودکان به عمل نمی آورند.

گام سوم؛ اگر شرایط بدنی خاصی دارید به آن توجه کنید

اگر دارای بیماری یا شرایط بدنی خاصی هستید که بر سلامت شما تأثیرگذار است، حتماً قبل از انتخاب محصول با پزشک خود مشورت کنید. توجه به این نکته ضروری است که برخلاف باور عمومی، نرمی بیش از حد و یا سختی بیش از حد تشک به هیچ وجه تضمین کننده سلامتی و راحتی شما در هنگام خواب نیست.

گام چهارم؛ بودجه خود را ارزیابی کنید

در این مرحله باید بودجه خود را مشخص کنید. لازم به دانستن است که تشک هم مانند هر محصول دیگری تنوع قیمت بالایی داشته و ممکن است با قیمت‌های باورنکردنی در بازار روبرو شوید، پس بهتر است بودجه مشخصی برای خود درنظر بگیرید. همچنین لازم است بدانید که هیچ ارزانی بی حکمت نیست. اگر به تشکی که می خرید به عنوان سرمایه نگاه کنید، علاوه بر نفع مالی می‌توانید خوابی راحت و بدنی سالم را برای خود تضمین کنید. به خرید تشک خود به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید و از خرید تشک‌های ارزان قیمت و با کیفیت پایین خودداری کنید چرا که خرید تشک خوب می‌تواند اثر زیادی در حفظ سلامتی شما داشته باشد.

گام پنجم؛ تشک را تست کنید

تشک‌های مختلف را تست کنید. تشخیص تفاوت در انواع تشک‌ها با خوابیدن روی آن‌ها در حالات مختلف امکان‌پذیر است. همچنین در خرید تشک با آرامش عمل کنید. برای اینکه بدن شما بتواند تفاوت هر تشک با دیگری را تشخیص دهد نیاز به زمان دارد، متخصصان اکیداً توصیه می‌کنند اگر در اولین استفاده از یک تشک، حس مثبتی به شما نداد، از آن بگذرید و سراغ گزینه بعدی بروید، اما اگر آن را پسندیدید، حداقل ۱۵ دقیقه روی آن بمانید و بعد تصمیم به خرید بگیرید.

گام ششم؛ تشک نرم بهتر است یا سخت؟

به طور مطلق نمی توان گفت که تشک نرم برای شما بهتر است یا تشک سفت؛ بلکه آنچه که در این زمینه حائز اهمیت است، پشتیبانی کامل از بدن شما در هنگام خواب است. برخی نقاط بدن ازجمله باسن، کتف و شانه، در مقایسه با دیگر قسمت های بدن، فشار زیادی بر تشک وارد می کنند. نرمی یا سختی تشک نباید در حدی باشد که این بخش ها، بالاتر یا پایین تر از حالت عادی خود باشند. همچنین کمر، پشت ساق و ران پا ازجمله قسمت های بدن هستند که نسبت به سایر قسمت ها از انحنای طبیعی برخوردارند و ساختار تشک باید به گونه ای باشد که این قسمت ها از حالت عادی خود خارج نشوند.

در انتها اگر با معیارهای معرفی شده، آشنایی کامل را کسب کرده باشید، ممکن است بپرسید که تشک ایرانی بخرم یا خارجی؟ کدام برند ایرانی بهتر است؟ پاسخ دقیقی نمی توان به سوالات مطرح شده داد، چراکه هر برند بر ویژگی خاصی تمرکز نموده و سعی در فروش محصولات خود با ویژگی هایی خاص دارد. لازم است بگوییم که بخش بزرگی از بازار محصولات خواب در ایران، در دست چهار شرکت رویا، خوشخواب، برن و زست می باشد که دو مورد اول داخلی و دو مورد آخر خارجی هستند. محصولات خوشخواب و رویا به عنوان دو برند باسابقه تولید تشک در ایران، سال هاست که جزو پرطرفدارترین ها در بازار تشک محسوب می شوند. اگر بخواهیم از لحاظ قیمت این دو برند را مقایسه نماییم می بایست بگوییم که محصولات برند رویا دارای قیمت مناسب تری هستند و با کمترین بودجه نیز می توانید تشک با کیفیت مطلوب خریداری کنید. از بُعد کیفیت، هم تشک مارال دارای کیفیت قابل قبول هستند، ولی کم لطفی نیست اگر بگوییم خوشخواب در تولید تشک های قوی تر، خوش نام تر است. از بُعد تکنولوژی نیز باید گفت که هر دو برند از سبک های جهانی و آخرین مدل ها در ساخت تشک بهره می برند. از لحاظ تنوع، تمامی برندهای ایرانی و خارجی اشاره شده، با تولید مدل های متنوعی از تشک، پاسخگوی تمام سلیقه ها می باشند.

اشتراك گذاری نوشته