چرا باید تشک قدیمی خود را تعویض کنیم؟

خواب خوب تأثیر قابل توجهی بر روی توانایی انسان برای کار کردن و تفکر دارد. برای خواب خوب نیاز به سرویس خواب خوب دارید. اگر سرویس خواب به طور دوره ای ارزیابی نشده و دچار مشکل شود، قابلیت پشتیبانی مناسب از بدن شما را از دست داده و درنتیجه می تواند سلامتی انسان را تحت تأثیر قرار دهد. زمان تعویض هر تشک تقریباً مشخص است. اگر علائم پارگی یا سایش در تشک مشاهده می کنید، می بایست نسبت به بررسی انواع تشک موجود در بازار و خرید تشک جدید اقدام نمایید. در ادامه به چند دلیل اشاره می کنیم که بتوانید دلایل تعویض تشک های قدیمی را بخوبی متوجه شوید.

فاکتورهای مختلفی ازجمله مقدار استفاده و کیفیت اجزای آن در تعیین عمر تشک تأثیرگذار است. مشاهده نشانه هایی از پارگی، شکاف، سوراخ و پارگی در تشک، بلند شدن از خواب با بی حسی و درد، احساس خستگی بعد از یک خواب طولانی و عمر بیش از ۷ سال ازجمله علایم نیاز به تشک جدید هستند.

در ابتدا لازم می دانیم که با انواع و ویژگی های تشک ها آشنا شوید . در یک دسته بندی کلی، تشک ها به چهار دسته فنری متصل، فنری منفصل، مموری فوم دار و طبی-فنری تقسیم بندی می شوند. سطح تشک های فنری متصل به حالت صفحه به یکدیگر متصل می باشد و فشار ناشی از وزن کاربر در سراسر تشک پخش می شود؛ بدین صورت که وقتی در یک طرف تشک نشسته باشید و یا آن را به حرکت درآورید، سمت دیگر نیز حرکت کرده و تأثیر آن حرکت را بخوبی حس خواهید کرد. تشک های فنری منفصل، جدیدترین تکنولوژی فنر در ساخت تشک به حساب می آیند. چینش مجزا موجب می شود که هر یک از فنرها به صورت جداگانه عمل کند و روی یکدیگر تأثیر نگذارند. عملکرد جداگانه فنرها علاوه بر بالا بردن طول عمر مفید تشک، باعث می شود که تشک بر اساس شکل بدن کسی که روی آن می خوابد، شکل بگیرد و از این رو پشتیبانی بهتری از کمر و ستون فقرات انجام شود. تشک مارال ، ازجمله برترین برندهای ایرانی تشک هستند که دارای مدل های متنوع تشک فنری در بازار می باشند. در توصیف تشک های فوم دار باید گفت که اگر دست خود را در یک قسمت خاصی از تشک فشار دهید و بعد بردارید خواهید دید که تشک شکل دست شما را به خود می گیرد. اگر توجه کرده باشید در هنگام خواب بر روی تشک معمولی، گودی کمر شما تا تشک فاصله دارد. این فاصله در تشک مموری فوم دار به راحتی پُر می شود. تشک های طبی-فنری فواید هر دو نوع تشک فنری و طبی را دارند. در واقع اجزای تشکیل دهنده آن ها شامل فنر و مموری فوم می باشد. در ادامه به بررسی دلایل تعویض تشک قدیمی می پردازیم.

احساس درد در گردن و ناحیه پشت

بسیاری از تشک های موجود در بازار از نوع فنری می باشند که به مرور زمان در اثر استفاده، حالت ارتجاعی خود را از دست داده و با عدم پشتیبانی لازم، فشار بیشتری بر مهره های کمر و گردن و ستون مهره ها وارد می کنند. گردن و کمر درد شکایتی است که عمدتاً به علت خوابیدن بر روی تشک قدیمی و عدم پشتیبانی لازم تشک از لگن، مفاصل و تاندون ها مطرح می شود و به عنوان خطری جدی قلمداد می شود.

کیفیت خواب پایین

اگر شب ها خواب راحتی ندارید و صبح هنگام بیدار شدن احساس خستگی و خواب آلودگی شدید دارید، در سالم بودن تشک خود شک کنید. خواب خوب و کافی دارای مزایای زیادی است که تشک خوب می تواند نقش بسزایی در تحقق آن داشته باشد. کنترل وزن، تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از دیابت نوع۲ ازجمله مهم ترین مزایای یک خواب خوب محسوب می شوند. از طرفی خواب کم یا بی کیفیت می تواند منجر به مسائلی در حوزه سلامت شود. بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت، افزایش وزن، خواب آلودگی روزانه، مشکل غلظت خون، سکته مغزی و افسردگی ازجمله مهم ترین علائم خواب بی کیفیت محسوب می شود.

بدتر شدن آسم و انرژی

توصیه اکید پزشکان به افراد مبتلا به آلرژی گرد و غبار یا آسم آلرژیک این است که به هیچ عنوان از تشک قدیمی و پرگرد و غبار استفاده ننمایند. تشک قدیمی با تشدید مشکلات آلرژیک و مشکلات مربوط به تنفس بینی، می تواند زمینه ساز وخیم تر شدن علائم آسم شبانه شود.

بیشتر شدن استرس

در مورد رابطه بین کیفیت خواب و نشانه های مرتبط با استرس، مطالعات علمی متعددی انجام گرفته است. نتیجه این تحقیقات نشان داده است که وجود ملحفه های جدید، کیفیت خواب را افزایش می دهد و عواملی را که باعث ناراحتی های حاصل از استرس می شود، کاهش می دهد. ازجمله این دلایل کاهش درد کمر است. تشک جدید مناسب، کیفیت خواب را بهبود داده و با کاهش ناراحتی های کمر، موجب کاهش استرس می شود.

خواب بر روی کپک

کپک یا قارچ ممکن است براحتی از یک تشک قدیمی منتقل شده و به طور بالقوه سلامتی و تنفس انسان را تحت تأثیر قرار دهد. گرد و غبار و سلول های مرده پوست می تواند موجب ایجاد کپک در تشک و درنتیجه آلرژی بالقوه شود. همچنین تشک با جذب رطوبت حاصل از عرق به مرور زمان سنگین تر شده و ایجاد مسمومیت و آلرژی جدی می نماید. سعی کنید کیفیت خوب تشک را فدای قیمت تشک نکنید.

 

اشتراك گذاری نوشته