با انواع تشک و ویژگی های هر کدام بیشتر آشنا شوید

در وصف اهمیت و نقش تشک در زندگی همین بس که بگوییم روز خوب از خواب خوب شروع می شود. خواب سالم تأثیر زیادی در سبک زندگی سالم دارد. اکثر پزشکان و روان شناسان توصیه می کنند که به مدت و کیفیت خواب توجهی ویژه داشته باشیم. برای خواب خوب نیز تشک خوب نیاز داریم. احتمالاً شما نیز برای خرید تشک خواب سری به بازار زده اید و مدل های متنوع این محصول، سردرگمتان کرده است. خرید تشک غیراستاندارد می تواند زمینه ساز بیماری های عضلانی مختلفی ازجمله دیسک کمر شود. همه ما دوست داریم متناسب با هزینه ای که می کنیم یکی از بهترین کیفیت ها را انتخاب کنیم تا بتوانیم با خیال راحت و آسوده استراحت کنیم. از این رو نیاز به یک راهنمای خرید دارید تا شما را با انواع و کاربردهای تشک های مختلف آشنا سازد که بتوانید بهترین تشک را متناسب با نیاز خود خریداری نمائید. تشک ها در مدل های متنوعی شامل فنری (متصل و منفصل)، مموری فوم دار و طبی-فنری در بازار عرضه می شوند. در این گزارش قصد داریم شما را با انواع این تشک ها بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را در خرید خود داشته باشید.

یکی از انواع تشک که ازجمله پرفروش ترین های بازار نیز محسوب می شود، تشک فنری است. تشک های فنری در دو نوع فنری متصل و فنری منفصل به بازار عرضه می شوند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی های این نوع تشک های مقرون به صرفه بیشتر آشنا سازیم.

تشک فنری متصل

تشک های فنری متصل از قدیمی ترین و پرمصرف ترین تشک های فنری موجود در بازار محسوب می شوند. در این مدل از تشک ها از فنرهای کربنی استفاده شده است که در سراسر تشک به شکل یک ساختمان به هم گره خورده اند. در این نوع از تشک ها یک میله مرزی طراحی شده است تا بتواند حالت تشک را به خوبی حفظ کند. سطح تشک های فنری متصل به حالت صفحه به یکدیگر متصل می باشد و فشار ناشی از وزن کاربر در سراسر تخت پخش می شود؛ بدین صورت که وقتی در یک طرف تشک نشسته باشید و یا آن را به حرکت درآورید، سمت دیگر نیز حرکت کرده و تأثیر آن حرکت را بخوبی حس خواهید کرد. این ویژگی در تشک های دونفره در هنگام نشست و برخواست، کاملاً احساس می شود. این نوع از تشک ها در مقایسه با انواع دیگر بسیار سبک و نرم می باشند. نرمی بیش از حد برای تعدادی از افراد مطلوبیت خاصی را به ارمغان آورده است. در مقابل افرادی که دچار نارسایی های مرتبط با کمر و ستون مهره ها می باشند، از نرمی بیش از حد تشک های فنری متصل به عنوان یک ویژگی نامطلوب یاد می کنند. علت نیز آن است که همزمان با فرو رفتن قسمت های زیرین باسن و شانه ها، بخش های دیگری که بدن شما روی آن قرار دارد نیز فرو می رود و عملاً زیر کمر و ستون مهره ها خالی می شود. اگر به دنبال تشکی اقتصادی هستید، این مدل از تشک می تواند حداقل هزینه را برایتان به همراه داشته باشد، در غیر این صورت اگر مشکل مالی برای خرید تشک ندارید با ادامه مطلب همراه ما باشید تا مدلی دیگر از تشک های فنری را معرفی کنیم. تشک مارال ازجمله برترین برندهایی محسوب می شوند که مدل های متنوعی از تشک های فنری را تولید و عرضه نموده اند.

تشک فنری منفصل (پاکت اسپرینگ)

تشک های فنری منفصل، جدیدترین تکنولوژی فنر در ساخت تشک به حساب می آیند. چینش مجزا موجب می شود که هر یک از فنرها به صورت جداگانه عمل کند و روی یکدیگر تأثیر نگذارند. عملکرد جداگانه فنرها علاوه بر بالا بردن طول عمر مفید تشک، باعث می شود که تشک بر اساس شکل بدن کسی که روی آن می خوابد، شکل بگیرد و از این رو پشتیبانی بهتری از کمر و ستون فقرات انجام شود. اگر برای جهزیه خود نیاز به تشک دونفره دارید، خاطر نشان می کنیم در تشک های فنری منفصل آرامش بیشتری در مقایسه با فنری از نوع متصل خواهید داشت. در این مدل ها، ارتعاش و لرزش ایجاد شده توسط یک نفر بر نفر کناری منتقل نمی شود. یکی دیگر از مزیت های تشک های فنری منفصل، تنفس بهتر لایه های زیرین است. شاید این موضوع برایتان جالب به نظر برسد. احتمالاً تا بحال برایتان اتفاق افتاده است درحالی که روی تخت دراز کشیده اید، احساس کنید که تشک داغ شده و به علت بالا رفتن دمای بدن، خواب خوبی نداشته باشید. این مشکل در تشک های فنری منفصل رفع و باعث شده که از خواص آنتی باکتریال و ضدحساسیت بهتری در مقایسه با تشک های فنری متصل برخوردار باشند. مجموع این عوامل باعث شده است که این نوع تشک ها در مقایسه با تشک های فنری متصل از درجه طبی بالاتری برخوردار باشند.

در حالت کلی می توان گفت که خرید تشک فنری منفصل بر تشک فنری متصل ترجیح دارد مگر آن که مایل باشید هزینه کمتری متحمل شوید و سراغ مدل فنری متصل بروید. در ادامه به معرفی ویژگی های تشک های مموری فوم دار و تشک طبی-فنری می پردازیم.

تشک مموری فوم دار

تشک هایی که دارای مموری فوم دار هستند، جزو مدل های مدرن به حساب می آیند. مموری فوم، مواد انعطاف پذیری هستند که به فشار و حرارت دریافتی حساس بوده و به تناسب آن تغییر شکل می دهند. با این توضیح می توانید متوجه شوید که این نوع تشک ها با توجه به وزن، حرارت بدن و شکل عضلات کاربران، عملکرد کاملاً متفاوتی خواهند داشت. در توصیف این نوع از تشک ها باید گفت که اگر دست خود را در یک قسمت خاصی از تشک فشار دهید و بعد بردارید خواهید دید که تشک شکل دست شما را به خود می گیرد. اگر توجه کرده باشید در هنگام خواب بر روی تشک معمولی، گودی کمر شما تا تشک فاصله دارد. این فاصله در تشک مموری فوم دار به راحتی پُر می شود. اگر این نوع از تشک ها را با نام های دیگری ازجمله تشک طبی در بازار شنیدید، تعجب نکنید؛ چراکه این نوع تشک ها خاصیت طبی بسیار بالایی در مقایسه با مدل های فنری دارند به گونه ای که اکثر پزشکان ارتوپد به اشخاصی که از دیسک کمر رنج می برند یا عمل جراحی انجام داده اند، توصیه می کنند که از تشک های مموری فوم دار استفاده نمایند.

تشک طبی-فنری

از دیگر مدل های پرطرفدار بازار می توان به نمونه های طبی-فنری اشاره کرد. این نوع تشک ها، فواید هر دو نوع تشک فنری و طبی را دارند. در واقع اجزای تشکیل دهنده آن ها شامل فنر و مموری فوم می باشد. به خریدارانی که این سوال را مطرح می کنند که “تشک نرم بهتر است یا سخت؟”، باید این نوع تشک ها را پیشنهاد داد. از لحاظ پزشکی، تشک انسان باید در حالت میانه باشد، هم به اندازه کافی سفت باشد که انحنای ستون فقرات، حفظ شود و هم به اندازه کافی نرم که به کمر فرد، پشت ساق پا و ران که دارای انحنا هستند، آسیبی نرساند. این مدل ها به تازگی وارد بازار شده و توانسته اند بخوبی جای خود را در میان خریداران باز نمایند.

اشتراك گذاری نوشته